Spólnota
reż. Marta Streker

W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Podziałów, które dominowały w społeczeństwie złożonym z trzech dzielnic, w kraju zniszczonym wojną, powoli odbudowującym swoją niepodległość. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl „Spólnota” przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta — Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy sztuk spółdzielczych. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej.

„Spólnota” opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu. Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa.

Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to co wspólne?

Czas trwania: 90 minut
Spektakl rekomendowany dla widzów od 14. roku życia.

REALIZATORZY/REALIZATORKI
dramaturgia PIOTR FROŃ
reżyseria MARTA STREKER
koncepcja, II reżyser PRZEMYSŁAW FURDAK
scenografia KATARZYNA ANNA LEKS
kostiumy AGNIESZKA „ALEX” ALEKSIEJCZUK
muzyka TYMOTEUSZ WITCZAK
konsultacja historyczna KAMIL BORECKI
produkcja PIOTR „MELCHIOR” TORCHAŁA

obsada IGOR KUJAWSKI (gościnnie), AGATA OBŁĄKOWSKA (gościnnie), KAROLINA MICUŁA (gościnnie), WIKTORIA CZUBASZEK, PRZEMYSŁAW FURDAK, ADAM MICHAŁ PIETRZAK

PREMIERA 3 listopada 2018 roku; Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY Urząd Miasta Wrocławia, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”

31 grudnia @ 00:00
00:00 — 01:30 (1h 30′)

Centrum na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39 50-433 Wrocław

Marta Streker

Did you like this? Share it!